The School Staff

Senior Leadership Team

Central Services

Daniel Walters
Class: RW

Teaching Staff

Teaching Assistants

Nursery
Sarah Phillips
Class: Nursery
Kate Saunders
Class: Nursery
Kate Higgins
Responsibilities: SENCO Assistant
Reception
Kate Miller
Class: RM
Responsibilities: Design & Technology, Art & Design
Sherry Morris-Davies
Class: RMD
Joint Head of School/EYFS Phase Leader
Year 1
Daniel Walters
Class: 1W
Responsibilities:
Kelly Steele
Class: 1S
Responsibilities: Science/Forest School
Stephanie Tortoriello
Class: 1T
Responsibilities: Teaching Student Mentor
Year 2
Jennie Ashton
Class: 2A
Responsibilities: Geography/Pupil Council
Amy Graham
Class: 2G
Responsibilities: Maths Manager
Becky Wargen
Class: 2W
Responsibilities: Joint Head of School/KS1 Phase Leader
Rachel Cooper
Class: 2C
Year 3
Robert James

Class: 3J

Responsibilities: 

Faye Hill
Class: 3H
Emily Lewis
Class: 3L
Responsibilities: PE Manager, EAL Manager
Jo Brace
Class: 3C
Responsibilities: Director of IT
Year 4
Chris Pember
Class: 4P
Responsibilities: Music Manager
Anne Wilson
Class: 4W
Responsibilities: English Manager
Hannah Lloyd
Class: 4L
Responsibilities:
Amy Bradley

Class: 4L

Year 5
Emily Burton
Class: 5B
Responsibilities: PSHE, R.E., SMSC & Values
Helen Card
Class: 5C
Responsibilities:
Sian Holden
Class: 5HF
Responisbilities: Classroom ICT Manager
Emma Ford
Class: 5HF

Responsibilities: R.E. Manager

Year 6
Kym Johnson
Class: 6J
Responsibilities: More Able Manager/NQT Mentor
Alexandra Mogg
Class: 6M
Responsibilities: Pupil Premium, MFL Manager
Anna White
Class: 6W
Responsibilities: Joint Head of School/Y5-6 Phase Leader
Jo Brace
Class: 6W
Responsibilities: Director of IT
Emma Ford
Class: 6J

Responsibilities: R.E. Manager

Nursery
Keeley Appleton
Teaching Assistant
Sam Morris
Teaching Assistant
Kath Brooks
Teaching assistant
Reception
Stacey Heaton

Teaching Assistant/ 1:1

Lou Prosser
Teaching Assistant
Tracey Barber
Teaching Assistant
Kath Brooks

1:1 Support

Year 1
Helen Powell
Teaching Assistant / Cover Supervisor
Amy Allen
Teaching Assistant
Rachael Southall
Teaching Assistant
Rowanna Gummery
1:1 Support
Becky Pember
1:1 Support
Year 2
Donna Evans

Teaching Assistant / Cover Supervisor/ 1:1

Sue Jones
Teaching Assistant / Cover Supervisor
Lindsey Lewis

1:1 Support

Amy Allen

1:1 Support

Year 3
Debbie Holbrook
Teaching Assistant / Cover Supervisor
Michelle Hizzey
Teaching Assistant
Susanne Griffiths
Teaching Assistant
Hayley Woodward
1:1 Support
Dawn Menday
1:1 Support
Barbara Carini
1:1 Support
Kath Brooks
1:1 Support
Year 4
Kath Maddy
Teaching Assistant / Cover Supervisor
Ally Blackburne
Teaching Assistant / Cover Supervisor
Jan Skipworth
Teaching Assistant
Karen Evans
Teaching Assistant
Year 5
Di Matthews
Teaching Assistant / Cover Supervisor
Mo Jones
Teaching Assistant
Barbara Carini
Teaching Assistant
Year 6
Bridget Pearcce
Teaching Assistant / Cover supervisor
Karen Christie
Teaching Assistant
Bethryn Hanbury
Teaching Assistant
Lauren Cleworth
1:1 Support

Lunchtime Supervisors

Nursery
D Menday
S Morris
Z Hulme
R Gummery
C Rees
Reception
H Powell
S Heaton
N Morgan
K Appleton
D Menday
Year 1
K Price
J Castree
K Brooks
Year 2
K Christie
W Moon
L Cook
Year 3
D Davies
H Woodward
S Griffiths
Year 4
K Maddy
J Skipworth
Z Hulme
Year 5
H Woodward
R Gummery
M Hizzey
Year 6
S Carter
B Carini
C Rees
Hall
K Baynham
A Watkins

Business & Administration

HMFA Support Staff

Site & Assets Team